ikona artykułu

Oswoić Drona - Szkolenie Szczawno Zdrój 2014

Listopad 12, 2014

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w dniu 17 października 2014 na zorganizowanym przez Karkonoskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych szkoleniu, miałem zaszczyt i przyjemność wygłosić referat pt. „Oswoić drona, czyli jak zacząć samemu fotografować nieruchomości z powietrza”.

JM Oswoić Drona

Mimo skromnego – jak na taki materiał – limitu czasowego wynoszącego jedynie 1,30h udało mi się zasygnalizować większość przewidzianych do prezentacji zagadnień. Po krótkim rysie historycznym wskazane zostały zastosowania cywilne dronów, różnice między platformami wyposażonymi w wirniki i skrzydła oraz podstawy aerodynamiki. Omówiono podstawowe rodzaje ram i układy wirników, typowy schemat konstrukcyjny mulitikoptera oraz zasady sterowania i działania poszczególnych trybów lotu w typowych, dostępnych na rynku systemach kontroli lotu.

foto-tarnawski

 

Zastosowanie multikopterów w obsłudze rynku nieruchomości (wycena, ekspertyzy, pośrednictwo) oraz związane z tym zagadnienia prawne – potraktowałem jako odrębne podpunkty prezentacji. Wykład zakończył się omówieniem zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z multikopterów oraz wskazaniem przepisów w zakresie posiadania niezbędnych uprawnień. Prezentację ilustrowałem filmami i zdjęciami wykonanymi w trakcie naszych dotychczasowych wycen nieruchomości i innych zleceń. W ramach zapowiedzianej części praktycznej przeprowadziłem krótki pokaz możliwości tricoptera przy fotografowaniu niewielkiego fragmentu terenu położonego w pobliskim parku.

jm_mch

Wobec dużego zainteresowania audytorium pozostaje mi podziękować Organizatorom za zaproszenie, a Słuchaczom za ciepłe przyjęcie. Mam nadzieję, że spora część z Państwa zechce wkrótce wzbogacić swój warsztat o urządzenie dzięki któremu dużo lepiej widać co i jak wycenić.